Buffets
-
Lavinton D764-60 Dining Room Server
(Buffets - Server)Serve up elegance and poise with this dining server. Its traditional silhouette is detailed with reeded legs for added opulence. Smooth-gliding drawers tuck away linens and other dining accessories when not in use. An open display shelf is the perfect host for decorative accents. From everyday meals to hosting family and friends, this server elevates your dining experience with classic beauty.
$749.95
$1,279.95
Save $530.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Lavinton |
| Type | Server |
| Style | Traditional |
| Color | Brown |
| Material | Wood or Wood Byproducts |
| Additional Information |
• Made with hardwood solids, cherry veneer, cast resin components and engineered wood substrates • Cherry brown finish • Round knobs in a dark bronze-tone finish • 4 smooth-gliding drawers with felt lining, fully finished interiors, dovetail construction and heavy-duty ball-bearing side glides • Open lower shelf • Assembly required |
| DIMENSIONS | |
| Width | 59.38 inch(es) / 150.83 cm |
| Height | 34.5 inch(es) / 87.63 cm |
| Depth | 18 inch(es) / 45.72 cm |
| Weight | 131 lb(s) / 59.42 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 63.25 inch(es) / 160.66 cm |
| Height | 24.63 inch(es) / 62.56 cm |
| Depth | 22.63 inch(es) / 57.48 cm |
| Weight | 150.99 lb(s) / 68.49 kg |
| Volume | 20.39 cu. ft. / 0.58 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052915396 |
-
$859.95
Save $360.00
$499.95
Wildenauer D634-32 Dining Room Counter Butterfly Extension Table
(Dining Tables - Rectangle)Raise the bar on modern farmhouse style with this counter height dining extension table. Its handsome good + More
-
$289.95
Save $120.00
$169.95
Wildenauer D634-09 Large Counter Dining Room Bench
(Dining Seating - Benches)Raise the bar on modern farmhouse style with this counter height bench. Its casual good looks are accentuated + More
-
$249.95
Save $100.00
$149.95
Lavinton D764-01 Dining Upholstered Side Chair
(Dining Seating - Chairs)Serve up elegance and poise with this dining chair. Its traditional silhouette is detailed with a stylized + More
-
$1,129.95
Save $470.00
$659.95
Lavinton D764-35 Oval Dining Room Extension Table
(Dining Tables - Oval)Serve up elegance and poise with this dining extension table. Its traditional silhouette is detailed with + More
